Televizní pohádky patří k Vánocům u nás stejně tak jako stromeček, cukroví, kapr a bramborový salát. Málokdo si například dokáže představit svátky bez Popelky nebo Pyšné princezny, není asi mezi pohádkami oblíbenějších kusů. Ale nechejme být oblíbenost a raději si pojďme připomenout, že některé z klasických i novějších příběhů o princeznách a boji dobra se zlem se natáčely na Moravě či ve Slezsku. Zdaleka to nebude povídání jen o Bouzově a Telči.
Telč. V zahradě krále Miroslava |
Tam se točily i scény z pohádky Jak se budí princezny, neboť šlo o sídlo královské rodiny Půlnočního království a mimo jiné právě odtud prchá princ Jaroslav (Jan Hrušínský) osvobodit z věčného spánku princeznu Růženku (Marie Horáková). Jeho filmová cesta nebyla úplně nejsnadnější, ale ve skutečnosti by to měl ještě složitější. Záběry vnitřních prostor Růženčina domova pocházejí vesměs opět ze zámku v Telči, exteriéry ale byly natočeny na Křivoklátě ve středních Čechách a zejména pak na Pernštejně.
Mramorový Pernštejn |
Na jihu Moravy se pohyboval také statečný kovář Mikeš (Pavel Kříž). Vyrostl v chalupě ve strážnickém skanzenu, na svém putování po světě zavítal mimo jiné k větrnému mlýnu v Kuželově v Bílých Karpatech, na Pálavu a hradem, ze kterého se ztratily princezny, byl chřibský Buchlov. Černého krále pak porazil a princezny vysvobodil v kulisách kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích.
Rodná chalupa statečného kováře Mikeše ve Strážnici |
V Nebojsovi se objevují i další dva moravské zámky – Cornštejnu nepříliš vzdálené renesanční Uherčice, kde se odehrává děj nedávno uvedeného Svatojánského věnečku s Bolkem Polívkou coby králem, a barokní Milotice na Kyjovsku, které jako královské sídlo v pohádce Za humny je drak má ohrožovat dobrácký drak Mrak. Ten se zabydlel v bývalém kamenolomu u Drysic na Vyškovsku, v pohádce se podíváme také do skanzenu ve Strážnici.
Nádvoří bruntálského zámku |
Zámek v Náměšti nad Oslavou si zahrál společně s Telčí také v Kouzelném měšci, bruntálský zámek a stejně tak rožnovský skanzen se zase objevují také například v pohádce Zlatník Ondra. Filmaři při jeho natáčení zamířili i do Štramberka, dominantní Trúbu nad malebnou zástavbou městečka lze ve filmu těžko přehlédnout. A natáčelo se i u slavné jeskyně Šipka.
Zámek Buchlovice |
Než se dostaneme k bouzovskému závěru, ještě tu máme dvě pohádky s oslovením v názvu, které je třeba zmínit. Věděli jste, že slavná Obušku, z pytle ven! se natáčela na Vysočině? Ladislav Pešek si vykračoval s písní Já s písničkou jdu jako ptáček v okolí Sněžného a Daňkovic. Druhou je pak o dost novější Šmankote, babičko, čaruj!, kde mohou diváci vidět zlínský hrad Malenovice.
A teď už ten Bouzov. Seznam pohádek, které se na hradě, jemuž dali majitelé z Řádu německých rytířů při přestavbě na přelomu 19. a 20. století romantickou podobu dle ideálu středověkého sídla, natáčely, by byl setsakramentsky dlouhý. Z těch domácích jistě nejvíce utkvěly v paměti pohádkový seriál Arabela a O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kdo by neznal závěrečnou scénu, kdy se ústřední pár (Michaela Kuklová a Jan Potměšil) hubičkují na věži Hlásce a slibují odletět, pokud otec král dole na nádvoří neslíbí, že se můžou vzít? A touto scénou bychom mohli naše virtuální putování ukončit, co říkáte?
napsáno s využitím webu CSFD.cz a Filmovamista.cz
Komentáře
Okomentovat