Pomineme-li dělostřelecká postavení Korunní pevnůstky, pak je Locatelliho bastion, který přehrazuje městské parky pod Olomouckým hradem, jediným dochovaným bastionem někdejší olomoucké barokní pevnosti. A také nejstarším.
Cikánská branka pod Dómem, za níž se skrývá dochovaná poterna bastionu |
A právě v těchto místech byl později vystavěn Locatelliho bastion, jenž obsáhl i branku zvanou Cikánskou, která by měla být v budoucnosti opět průchozí a spojit tak severní městské parky s hradním areálem.
Zemní val v místech pozdějšího bastionu vybudovali pod hradem švédští vojáci krátce poté, co bez větších problémů roku 1642 Olomouc obsadili. Do té doby hlavní město Moravy totiž bránila jen početně slabá a nepříliš vycvičená posádka, které mohly být oporou pouze zastaralé a nepříliš udržované středověké hradby. A protože švédský vojevůdce Torstensson chtěl mít z Olomouce pevný výchozí bod pro své další výpravy po střední Evropě, jal se hned opevnění dobitého města opravit a případně doplnit novými prvky.
Torzo Špitálského bastionu |
Za masou předhradních klášterů tak vznikl nový parkánový prostor, který postupně s přestavbou klášterních budov na vojenské kasárenské a školní objekty sloužil nejen k obraně města, ale také jako cvičiště kadetní školy (Dům armády) a dokonce zde rozkvétaly důstojnické zahrady.
Amfiteátr letního kina |
Po válce se převlékl do civilu, a sice z kulturních a rekreačních důvodů. Během 50. let byl prostor na kurtině parkově upraven včetně osazení tří soch múz akademického sochaře Rudolfa Doležala, vznikla zde zahradní restaurace s tanečním parketem a dětským koutkem a přímo v bastionu byl vybudován amfiteátr letního kina s kapacitou 3200 návštěvníků. Areál letního kina podle návrhu architektů Václava Capouška a Zdeňka Hynka byl otevřen u příležitosti Mezinárodního dne dětí 1. června 1958 Slavností písní a tanců pionýrských souborů.
Letní kino s různě dlouhými přestávkami funguje dosud. Závažnou přestávkou například bylo uzavření pro havarijní stav v roce 1979, později se část areálu dokonce propadla. Po rekonstrukci bylo kino otevřeno opět v roce 1984, vybavené modernější technikou a nově osazené pevnou promítací plochou. Celou sérií provozních přestávek, ať už z důvodů nefungující správy, vandalismu a nakonec opět i havarijního stavu, prošel areál v letech devadesátých, přestože i přivítal vzácné hosty – na zdejším pódiu stál například zpěvák kapely REM Michael Stipe (viz video).
Letní zahrádka s hospodou Hoblina |
Posledního, protože areál patřící městu se brzy promění v turistickou bránu do města s podstatně menším amfiteátrem, galerií, restaurací či zeleným bludištěm a již zmíněnou otevřenou Cikánskou brankou a bránou Všech svatých. Olomoucké letní kino tak ve své tradiční podobě zanikne.
Aktualizace 2015: Sezona 2013 nakonec nebyla poslední, městský projekt na přeměnu byl zastaven a letní kino má od jara 2015 nového provozovatele, který by rád obnovil i filmové projekce.
Aktualizace 2019: Amfiteátr přišel o své charakteristické dřevěné zastřešení pódia, zároveň se ale začalo pracovat na zprůchodnění Cikánské branky. Hospůdka nese již nějakou dobu název Klid v ruchu a část opevnění u ulice Koželužská prošla rekonstrukcí.
Komentáře
Okomentovat