Komiksový ajznboňák nám však hned na začátku trochu zamotá hlavu. Nebel v díle Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka slouží na stanici v horské obci Bílý Potok. Vesnici takového jména sice v jesenickém okresu najdeme, je ale součástí Javorníku a koleje do ní nevedou; na trati z Hanušovic do Jeseníku pak žádný jiný Bílý Potok oficiálně nenajdeme. Když ale člověk komiksovou trilogii zná, ví, že Nebelovou stanicí je Horní Lipová. Stejně tak to pozná ten, kdo bedlivě sleduje ubíhající krajinu za okny vlaku – nad oficiálním názvem stanice se totiž odnedávna skví i ten neoficiální. Nebela nebo proslulou nádražku tu budeme hledat marně…
Najdeme tu však Muzeum Slezského Semmeringu. Podle slavné horské trati v Rakousku je označována právě trať z Hanušovic do Jeseníku, která mezi Brannou a Lipovou překonává řadou oblouků značné převýšení s nejvyšším bodem v Ramzové a Horní Lipovou, část obce Lipová-lázně, doslova obkličuje. Expozici mapující historii trati lze navštívit po dohodě s personálem stanice.
Fušer Schroth
Pohled do údolí |
Mramorové jeskyně
Pod námi mramor... |
Mramor se tu ovšem jen netěží, Jeskyně Na Pomezí, které jsou největším jeskynním systémem vzniklým rozpuštěním mramoru u nás, jsou chráněné jako národní přírodní památka. O jeskyních nás informují tabule už od chaty Na Smrčníku, vchod do nich (přes zimu je návštěva možná jen po dohodě) zájemci najdou zhruba půl kilometru od vápenky a nádraží Lipová – jeskyně, mezi kterými žlutá trasa prochází.
Priessnitzova živá voda
Priessnitzův rodný dům |
Ve středu lázeňského městečka, dříve zvaného Gräfenberg, jsme z vyhlídky během čtvrthodinky. De facto můžeme říci, že na jednom místě tu najdeme celý život Vincenze Priessnitze, nejproslulejšího jesenického rodáka. Lázním dominuje v jejich nejvyšším místě rozlehlá třípatrová budova Sanatoria Priessnitz, ústřední budova léčebného areálu, kterou vystavěl architekt Leopold Bauer v letech 1909-1910. Původní vodoléčebný ústav však Priessnitz zřídil ve svém rodném domě – podstatně drobnější a prostší stavba se krčí vedle dalších při schodech o něco níže, zájemci zde mohou navštívit expozici věnovanou životu Priessnitze a historii zdejších lázní.
Lázně pod širým nebem a středověká tvrz
Priessnitzova hrobka |
Okolí lázní je poseto celou řadou pramenů a protkáno sítí turistických tras a naučných stezek, mimo jiné je tu volně přístupný balneopark s několika přírodními vodními procedurami, sem můžete pokračovat dle vlastního zájmu. Můžete si koupat nohy v bazéncích, sejít dolů do města a třeba navštívit muzeum v nejvýznamnější zdejší památce, středověké vodní tvrzi, vyrazit za dalšími výhledy na vrch Zlatý chlum anebo „jen“ završit v úvodu avizovaných třináct kilometrů sestupem Priessnitzovou ulicí z lázní k vlakovému nádraží.
U vás na horách to vypadá naprosto úžasně, hned bych se k vám jela schovat před tím vším :) Ve svém volném čase si tak listuji různými články a přemýšlím nad tím, že bych se jela někam schovat, než celé tohle šílenství skončí, ale prostě mi to práce a všechno okolo toho nedovolí :-(
OdpovědětVymazat