Když od Moravské Třebové míříte po hlavní silnici k Mohelnici, můžete mezi stromy zahlédnout nechvalně proslulý hrad Mírov a o chvilku později se z posledních zatáček naskýtá krásný výhled na město a jeho okolí, kde nelze přehlédnout pohádkový Bouzov, zámek v Úsově a samozřejmě také dominantu města – špičatou věž farního kostela sv. Tomáše z Canterbury. A právě v ní lze vidět ze světa ještě více. Součástí mohelnického betléma, který je v kostele vystaven, je totiž například i olomoucký dóm sv. Václava, bazilika na Svatém Kopečku, zaniklá rozhledna na Pradědu nebo český hrad Karlštejn.
Autory dřevěného mechanického betléma jsou řezbáři Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu a jeho syn František, který na práci otce navázal a stále ji rozšiřuje a vylepšuje. Zatímco otec se zaměřil především na detailní makety mohelnického kostela, Bouzova či Karlštejna, které stojí v pozadí jesliček s narozeným Ježíškem, syn zhotovil paravan s plastikami dalších památek i zaniklých míst a zejména pak řadu pohyblivých částí s postavami, jako je bednářství, pekárna, kovárna, tkalcovská dílna nebo funkční zvonička. Betlém doplnil také o rodný dům svého otce a u Ježíška se klaní i nejvýznamnější mohelnický rodák, arcibiskup Antonín Brus.
Lepší než o betlému číst je ovšem ho vidět na vlastní oči. Mohelnický betlém v kostele sv. Tomáše z Canterbury je přístupný celoročně po předchozí domluvě v informačním centru, nyní ve sváteční čas ovšem nikam volat nemusíte. Sváteční otevírací dobu i další informace najdete na www.mohelnickybetlem.cz. No a ke kostelu v samém středu Mohelnice trefíte snadno, jeho věž totiž nelze zdaleka přehlédnout...
Pěkné Vánoce!
Komentáře
Okomentovat